mensur bekimaj
unikkatil
@mensur bekimaj

O meni

unikkatil
moški
25 let
08.01.1996

Interesi

glasba
unikkatil kuq e zi
filmi
dragon bruce lee
tv serije
kerkush
hobiji
fotball

Še več

barva
black
živali
lion
naj prijatelj na Igre123
nadi tbaa
vzorniki
???^^^^666

Komentarji (47)

tuj kajt ne ora 19:30 met 08.09.2017 e premte se s'ma ka qit mami ni qaj e m ka ter fyti as frym mir spo muj me marr
08. september 2017
vvvvvvvvvvvvvvwvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvwvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvwvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv
08. september 2017
nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnmnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn
Ku çindet shkronja m o bab
08. september 2017
ron i love you bro next bro next
08. september 2017
A te merr malli mem pas
afer vetit kur frymen e ki akull
n'jorganin e tjetrit
Njeke anrren tane
asht jeta jote femen
nese ai ta marr zemren
kthehu ta japi une temen
Me ta e ke ftof n'dhom
pa dritare n'dimer
03. september 2017
A te merr malli mem pas
afer vetit kur frymen e ki akull
n'jorganin e tjetrit
Njeke anrren tane
asht jeta jote femer
03. september 2017
O ron o makaron kryt si bambon
23. avgust 2017
O ron o makaron kryt si bambon
23. avgust 2017
O ron o makaron kryt si bambon
23. avgust 2017
O ron o makaron kryt si bambon
23. avgust 2017
O ron o makaron kryt si bambon
23. avgust 2017
Urime ditlindja I bafsh edhe 100 vjet o rrite te hanger. Dreqi. hehehehehe krej lop je hyhy nga bleona sokradha rina jam o magar po spo guxoj me fol e kum ndrru emrin. Ne igre hajt e urime kurt ti bafsh 30 vjet ke me thy dore e kam nje urim I vogel
08. januar 2017
une e di se dje je ka facer kallxom bre djal a ki berber
16. september 2016
hahaha Me ka krejt a
10. september 2016
O uRime Urime Gzonu po EdhE mos u gzo se n'14 vjet ki me thybdoren me ka krejt♥️♥️
07. januar 2016ron ti kur je kan beb
23. februar 2015


23. februar 2015


22. februar 2015
Lionel Andrés "Leo" Messi Cuccittini (Spanjisht [ljoˈnel anˈdɾes ˈmesi]; lindur më 24 Qershor 1987) është një futbollistë argjentinas i cili luan si sulmues me klubin spanjoll Barcelona në La Liga dhe me kombëtaren argjentinas ku ai është dhe kapiten.

Që nga mosha 21 vjeç, Messi ka qënë i nominuar për të fituar Topin e Artë dhe FIFA Lojtari Botëror i Vitit. Një vit më vonë, në vitin 2009, ai fitoi çmimet e para të Topit të Artë si dhe FIFA Lojtari Botëror i Vitit. Ai vazhdoi dominimin e tij duke fituar edhe tre Topa të Artë në vitet 2010, 2011 dhe 2012. Ai gjithashtu fitoi në sezonin 2010–11 UEFA Lojtari më i mirë në Europë. Në moshën 24 vjeçare, Messi u bë golashënuesi më i mirë i historisë së Barcelonës në të gjitha kompedicionet. Në moshën 25 vjeçare, Messi u bë lojtari më i ri që shënon 200 Gola në La Liga. Në Shtator 2014, Messi arriti shifrën e 400 Gola me klubet dhe kombëtaren që në moshën 27 vjeçare.

Njohur gjerësisht si lojtari më i mirë në botë, Messi është vlerësuar nga shumë komentues, trajnerë dhe lojtarët si futbollisti më i madh i të gjitha kohërave [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12], Messi është lojtari i parë në historinë e futbollit që ka fituar katër herë rresht Topin e Artë dhe lojtari i parë që ka fituar 3 herë trofeun Këpuca e Artë Europiane. Messi në nivele klubesh ka fituar gjashtë La Liga, dy Copa del Rey, pesë Supercopas de España, tre UEFA Champions League, dy UEFA Super Kupa dhe dy Botërore Klubesh.

Në Mars 2012, Messi shkruajti historinë e Champions Leagues duke u bërë lojtari i parë në histori që shënon pesë gola në një ndeshje, në ndeshjen kundër gjermanëve të Bayer Leverkusen në ndeshjen e raundit të 16. Ai gjithashtu barazoi edhe rekordin e José Altafini me 14 gola të shënuar në një sezon të Champions Leagues. Messi ka vendosur edhe rekodin europian për më shumë Gola të shënuar gjatë një sezoni. Ai e vendosi rekordin në sezonin 2011-12 duke shënuar 73 gola, duke përfshirë këtu edhe 50 golat në një sezon në La Liga, që është rekord më vete i vendosur gjithashtu në sezonin 2011-12. Po në sezonin 2011–12, Messi u bë lojtari i parë në historinë e futbollit që shënon dhe asiston në 6 kompeticione të ndryshme. Më 16 Shkurt 2013, Messi shënoi golin e tij të 300 në karrierë më Barcelonën. Më 30 Mars 2013, Messi shënoi në ndeshjen e tij të 19 rradhazi duke u bërë futbollisti i parë në historinë e La Ligas që shënon të paktën 1 Gol në 19 ndeshje rradhazi dhe i pari futbollist që shënon gol kundër të gjitha skuadrave të La Ligas në një sezon të vetëm. Messi e vazhdoi rekodin e tij deri në 21 ndeshje dhe e përfundoi në një ndeshje kundër Atlético Madrid ku ai u detyra të braktis ndeshjen për shkak të një dëmtimi në këmbë. Në mars te 2014, me një tripletë kundër Real Madridit, Messi u kthye në lojtarin me më shumë gola dhe tripleta në historinë e El Clásico. Në tetor të 2014, Messi, vetëm 27 vjeç, u bë lojtari më i ri që të shënoje 250 gola në El Clásico. Në nëntor të 2014, Messi shënojë një tripletë kundër Sevillas, duke rritur në 253 totalin e golave në La Liga, duke u bërë kështu, lojtari me numrin më të madh të golave në La Liga. Më vonë atë muaj, ai shënoi golin e tij të 74 në Champions League, duke u bërë golashënuesi më i mirë në të.

Messi ndihmoi Argjentinën që të fitojë Kupën e Botës për moshat U20, ai u shpall futbollisti më i mirë dhe golashënuesi më i mirë i turnamentit me 6 gola. Në vitin 2006, ai u bë lojtari më i ri në historinë e Argjentinës që luan në një Kupë Bote, ai gjithashtu në vitin 2007 ishte finalist me Argjentinën në Copa América. Në vitin 2008, Messi fitoi trofeun e parë me Argjentinën, një medalje të artë në lojërat olimpike verore.

Përmbajtja [fshih]
1 Jeta e herëshme
2 Karriera
2.1 Sezoni 2005–06
2.2 Sezoni 2006-07
2.3 Sezoni 2007-08
2.4 Sezoni 2008-09
2.5 Sezoni 2009–10
2.6 Sezoni 2010–11
2.7 Sezoni 2011–12
2.8 Sezoni 2012–13
2.9 Sezoni 2013–14
3 Kombëtarja
3.1 Kupa e Botës 2006
3.2 Copa América 2007
3.3 Lojërat Olimpike 2008
3.4 Kupa e Botës 2010 – Kualifikueset
3.5 Kupa e Botës 2010
3.6 Copa América 2011
3.7 Kualifikueset dhe ndeshjet miqësore
3.8 Kupa e Botës 2014
4 Stili i Lojës
5 Jashtë futbollit
5.1 Jeta personale
6 Statistikat
6.1 Skuadra
6.1.1 Skuadra Rezervë
6.1.2 Skuadra e parë
6.2 Kombëtarja
6.2.1 Ndeshjet
6.2.2 Golat
7 Trofe
7.1 Barcelona
7.2 Argjentina
7.3 Personale
7.4 Rekorde
7.4.1 Botërorë
7.4.2 Europianë
7.4.3 Argjentina
7.4.4 Spanja
7.4.5 Barcelona
8 Referenca
9 Lidhje të jashtme
Jeta e herëshme[redakto | redakto tekstin burimor]
Messi lindi në Rosario,Argjentinë,nga prindërit Jorge Horácio Messi,puntorë në një fabrik çeliku,dhe Celia María Cuccittini,një pastrues me gjysëm orari.Familja e tij e ka prejardhjenë nga qyteti Italian Ancona,nga i cili paraardhësi i tij , Angelo Messi, emigroi në Argjentinë në vitin 1883.Ai ka dy vëllezër , Rodrigo dhe Matías,dhe një motër,María Sol.Në moshën pesë vjeçare, Messi filloi të luajë futboll për Grandoli,një klub lokal i të cilit trajner ishte babai i Messit,Jorge.Në vitin 1995, Messi kaloi në klubin Newell's Old Boys(ekip në qytetin e vendëlindjesë së tij,Rasario).Ai u bë pjesë e rëndësishme e klubit,katër vitet e ardhshme klubi humbi vetë një ndeshje,pas kësaj u bë i njohurë si "Makina e '87"(në basë të vitit që kishte lindurë.

Karriera[redakto | redakto tekstin burimor]
Sezoni 2005–06[redakto | redakto tekstin burimor]

Messi (i dyti majtas) në Dhjetor 2005.
Më 16 Shtator, për herë të dytë në tre muaj, Barcelona lajmëroi rinovimin e kontratës së Lionel Messit deri në Qershor 2014. Messi mori nënshtetësinë spanjolle më 26 Shtator 2005, dhe më në fund kishte të drejtën e tij që të bënte debutimin e tij në La Liga. Ai debutoi për herë të parë në Camp Nou në Shtator kundër klubit italian të Serie A, Udinese Calcio, dhe më pas u zëvëndësua me Ronaldinhon .[13]. Gjatë ndeshjes, Messi tregoi aftësi të medha në pasime me topin, dhe kombinime me lojtarët e tjerë [14].

Messi arriti të shënoj 6 Gola në 17 paraqitje në ligë, në Champions League shënoi 1 Gol në 6 ndeshje kurse në Copa del Rey luajti 2 ndeshje dhe arriti të shënoj 1 Gol. Sezoni i Messit përfundoi para kohe, më 9 Mars 2006, pasi pësoi një dëmtim në muskujt e kofshës së këmbës së tij të djathtë. Këtë dëmtim, Messi e pësoi gjatë ndeshjes së raundit të dytë në Champions League kundër Chelseas [15]. Barcelona e Rijkaard e përfundoi sezonin si kampionë të Spanjës dhe Europës [16] [17].

Sezoni 2006-07[redakto | redakto tekstin burimor]

Messi në një ndeshje kundër Rangers në vitin 2007.
Në sezonin 2006–07, Lionel Messi ishte një lojtar i rregullt i skuadrës së parë, duke shënuar 14 Gola në 26 ndeshje. Më 12 Nëntor, në një ndeshje kundër Real Zaragozës, Messi pësoi një dëmtim të rënde, duke bërë që të qëndronte tre muaj jashtë fushave [18]. Më 10 Mars, në ndeshjen e El Clásicos kundër Real Madrid, Messi tregoi që ishte në formë maksimale pas dëmtimit duke shënuar hat-trick në barazimin 3–3, edhe pse Barcelona ishte me 10 lojtar [19]. Messi u bë lojtari i parë që shënon një Hat-trick që pas Ivan Zamoranos në vitin 1995 (për Real Madrid në sezonin 94–95) [20]. Në fund të sezonit, Messi filloi të shënonte më shpesh: 11 nga 14 Golat që shënoi në total në sezon, erdhën në 13 ndeshjet e fundit [21].
Messi në aksion përpara se të shënonte kundër Getafes.
Messi gjithashtu provoi se ai mund të ishte Maradona i ri, duke shënuar Gola të ngjashëm dhe të famshëm si Maradona [22]. Më 18 Prill 2007, Messi shënoi 2 Gola gjatë ndeshjes së Copa del Rey kundër Getafes. Njëri nga Golat, Messi e shënoi tamam si Goli i famshëm i Maradonas në Kupën e Botës 1986 kundër Anglisë, që njihej si Goli i shekullit. Mediat botërore të sportit i krahasuan të dy Golat e shënuar dhe i quajtën "Messidona" [23]. Messi vrapoi 62 metra dhe tribloi gjashtë lojtarë (përfshirë edhe portierin), dhe shënoi nga i njëjti pozicion dhe nga krahu i njëjtu ku Maradona shënoi 21 vite më përpara. Në një konferencë për shtyp, Deco tha: "Ishte Goli më i bukur që kisha parë ndonjëherë në jetën time" [24]. Kundër RCD Espanyol, Messi shënoi një Gol me dorë, i cili gjithashtu ngjasonte me Golin e Maradonas i quajtur "Dora e Perëndisë" të shënuar me dorë kundër Anglisë në çerek-finalen e Botërorit 1986 [25]. Gjatë kohës së tij tek Barcelona, trajneri Frank Rijkaard e vendosi Messin në të majtë të sulmit, për shkak se këmba e tij e preferuar ishte e majta, dhe se ai ishte një lojtar që dinte të depërtonte dhe krosonte shum mirë [26].

Messi e mbylli sezonin 2006–07 me 17 Gola në 36 ndeshje, duke qënë golashënuesi i dytë më i mirë në atë sezon. Nga këto 17 Gola, Messi i shënoi 14 Gola në La Liga, 2 në Copa del Rey dhe 1 në Champions League.

Sezoni 2007-08[redakto | redakto tekstin burimor]

Messi duke gjuajtur një penallti në fitoren e Barçës 2-0 kundër Valencias në Shtator të vitit 2007.
Më 27 Shkurt, Messi luajtui ndeshjen e tij të 100 zyrtare me Barcelonën kundër Valencias [27].

Messi u nominua për trofeun FIFPro World XI Player për kategorinë e sulmuesve. Një sondazh i kryer në edicionin online të gazetës spanjolle "Marca" e bëri Messin si lojtarin më të mirë në botë me 77% të votave [28]. Opinionistë nga gazeta Marca që Topin e artë e merionte Messi, gjithashtu edhe legjenda Franz Beckenbauer e mbësteste Messin në fitimin e Topit të artë [29]. Personalitete të futbollit si Francesco Totti e kanë konsideruar Messin si një nga lojtarët më të mirë në botë për momentin [30]. Messi përfundoi i treti në garën për Topin e artë mbrapa Ronaldos dhe fituesit Kaká, dhe gjithashtu përfundoi i dyti në trofeun 2007 FIFA World Player of the Year, edhe këtë herë mbrapa Kakás. Ai u rendit i treti në trofeun IFFHS World's Best Playmaker, sërisht mbrapa Kakás dhe fituesit Andrea Pirlo [31].

Messi u dëmtua për 6 javë për shkak të një dëmtimi të pësuar më 4 Mars 2008 në një ndeshje të Champions League kundër Celtic FC. Ishte hera e katërt në tre sezone që Messi pësonte dëmtimi të tilla të rënda [32]. Messi shënoi 6 Gola dhe dhuroi 1 Assis në atë sezon në Champions League, Barcelona u eleminua në gjysmë-finale nga fituesit e Manchester United. Në fund të sezonit, Messi shënoi 16 Gola dhe dhuroi 13 Assis në të gjitha kompedicionet.

Sezoni 2008-09[redakto | redakto tekstin burimor]
Pasi Ronaldinho u largua nga klubi për tu transferuar tek AC Milan, Messi mori fanellën me numrin 10 [33]. Gjatë sezonit 2008-09, Messi u rendit i dyti për garën për FIFA Futbollisti më i mirë i vitit 2008 me 678 pikë dhe i treti në IFFHS World's Best Playmaker për vitin e dytë rradhazi [34].
Messi në aksion kundër Manchester United në finalen e UEFA Champions Leagues në vitin 2009.
Messi shënoi Hat–trickun e tij të parë për vitin 2009 në një fitore 3–1 kundër Atlético Madrid në Copa del Rey [35]. Më 1 Shkurt 2009, Messi shënoi edhe një dygolësh të rëndësishëm kundër Racing Santander, ai hyri në fushë si zëvëndësues duke shënuar 2 Gola dhe për të përmbysur rezultatin 2-1. Goli i dytë i Messit kundër Racing Santander, ishte Goli i 5000 i Barcelonës në La Liga [36].

Messi shënoi Gola në fitoren e Barcelonës 6–2 kundër Real Madridit në Santiago Bernabeu, kjo ishte gjithashtu humbja më e thellë e Realit që nga viti 1930 [37] [38]. Ai fitoi për herë të parë Copa del Rey më 13 Maj, ai shënoi 1 Gol dhe dhuroi 2 Assis në fitoren me rezultatin 4–1 kundër Athletic Bilbao [39]. Më 8 Prill 2009, Messi shënoi 2 Gola kundër Bayern Munich në Champions League, duke vendosur edhe një rekord personal, pasi me ketë 2 Gola, Messi arriti shifrën e 9 Golave [40]. Ai ndihmoi skuadrën të fitonte La Ligan për sezonin e dytë rresht. Ai ishte protagonist në finalen e Champions Leagues kundër Manchester United, Barcelona fitoi me rezultatin 2–0 me Golat e Samuel Eto'o dhe Messit; argjentinasi shënoi me kokë në minutën e 70 pas një krosimi të Xavit; ai gjithashtu u bë golashënuesi më i mirë i dhe më i ri në moshë i Champions Leagues me 9 Gola [41]. Në aspektin personal, Messi fitoi UEFA Sulmuesi më i mirë i vitit dhe UEFA Futbollisti më i mirë i vitit duke kurorëzuar një sezon spektakolar [42], gjithashtu edhe Barcelona fitoi Champions Leaguen, La Ligan, dhe Copa del Rey [43], duke kompletuar Tripletën, kjo ishte hera e parë që një skuadrën spanjolle fiton 3 trofe në një sezon [44]. Messi e përfundoi sezonin me 38 Gola dhe 18 Assis në 51 ndeshje në të gjitha kompedicionet, Messi gjithashtu u shpall edhe Golashënuesi më i mirë i Barçës në atë sezon.

Sezoni 2009–10[redakto | redakto tekstin burimor]
Sezoni 2009-10

Sezoni 2010–11[redakto | redakto tekstin burimor]
Sezoni 2011–12[redakto | redakto tekstin burimor]
Sezoni 2012–13[redakto | redakto tekstin burimor]
Sezoni 2013–14[redakto | redakto tekstin burimor]
Kombëtarja[redakto | redakto tekstin burimor]
Kupa e Botës 2006[redakto | redakto tekstin burimor]
Copa América 2007[redakto | redakto tekstin burimor]
Lojërat Olimpike 2008[redakto | redakto tekstin burimor]
Kupa e Botës 2010 – Kualifikueset[redakto | redakto tekstin burimor]
Kupa e Botës 2010[redakto | redakto tekstin burimor]
Copa América 2011[redakto | redakto tekstin burimor]
Kualifikueset dhe ndeshjet miqësore[redakto | redakto tekstin burimor]
Kupa e Botës 2014[redakto | redakto tekstin burimor]
Messi ishte kapiteni i skuadrës në ndeshjen e tyre të parë në Kupën e Botës 2014, duke udhëhequr skuadrën në suksesin 2–1 kundër Bosnjës dhe Hercegovinës më 15 Qershor [45]. Goli i parë i Argjentinës erdhi pas tre minutash pas krosit të tij i cili u prek nga Marcos Rojo i cili detyroi Sead Kolašinac të shkaktonte autogol. Në minutën e 65, Messi shënoi Golin e dytë të Argjentinës, pasi tribloi tre lojtarë, dhe pas një kombinimi njësh-dysh me Higuaín, ai shënoi nga jashtë zone duke mposhtur portierin Mensur Mujdža [46]. Ky ishte Goli i tij i parë në një Kupë Bote që nga viti 2006 kur ai shënoi kundër Serbisë dhe Malit të Zi në debutimin e tij në një Kupë Bote në fitoren 6–0. Në ndeshjen e dytë të skuadrës, Messi shënoi Golin e fitores në kohën shtesë në fund të ndeshjes kundër Iranit me një goditje nga 25 metra që erdhi nga krahu i majtë [47]. Ky ishte Goli i tij i 40 ndërkombëtarë, duke i siguruar Argjentinës një fitore 1–0 dhe kualifikimin për në fazën me eleminim direkt [48] [49]. Në ndeshjen e tretë të grupit më 25 Qershor, Messi arriti në kuotën e katër Golave në këtë turnament, duke shënuar dy Gola në fitoren 3–2 kundër Nigerisë, me Golin e dytë të dytë që erdhi nga një goditje dënimi, me Argjentinën që e mbylli grupin në vendin e parë [50]. Messi u zgjodh lojtari i ndeshjes në të tre ndeshjet e grupit [51] [52] [53].
Messi në një duel me mbrojtësin e Gjermanisë Mats Hummels në finalen e Kupës së Botës 2014
Në ndeshjen e raundit të 16 kundër Zvicrës, Messi assistoi Golin e mesfushorit Ángel di María që rezultoi Goli i fitores në minutën e 118 të kohës shtesë. Pasi mori një top nga Rodrigo Palacio, Messi filloi të triblojë, duke kaluar mbrojtësin Fabian Schär, dhe më pas dhuroi topin te di María i cili shënoi [54]. Messi u shpall sërisht lojtari i ndeshjes [55].

Stili i Lojës[redakto | redakto tekstin burimor]
Jashtë futbollit[redakto | redakto tekstin burimor]
Jeta personale[redakto | redakto tekstin burimor]
Statistikat[redakto | redakto tekstin burimor]
Skuadra[redakto | redakto tekstin burimor]
Redaktuar më 12 Maj 2013. [56] [57]

Skuadra Rezervë[redakto | redakto tekstin burimor]
Skuadra Liga Sezoni Liga
Ndeshje Gola
Barcelona C Tercera 2003–04 10 5
Barcelona B Segunda B 2003–04 5 0
2004–05 17 6
Total 32 11
Skuadra e parë[redakto | redakto tekstin burimor]
Redaktaur më 14 Shtator 2013

Skuadra Sezoni Liga Kupa UCL Superkupa USK Botërori i Klubeve Total
Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
Barcelona 2004–05 7 1 1 0 1 0 — — — 9 1
2005–06 17 6 2 1 6 1 — — — 25 8
2006–07 26 14 2 2 5 1 2 0 1 0 — 36 17
2007–08 28 10 3 0 9 6 — — — 40 16
2008–09 31 23 8 6 12 9 — — — 51 38
2009–10 35 34 3 1 11 8 1 2 1 0 2 2 53 47
2010–11 33 31 7 7 13 12 2 3 — — 55 53
2011–12 37 50 7 3 11 14 2 3 1 1 2 2 60 73
2012–13 32 46 5 4 11 8 2 2 — — 50 60
2013–14 3 6 0 0 0 0 2 0 — — 5 6
Total 249 221 38 24 79 59 11 10 3 1 4 4 384 319
Kombëtarja[redakto | redakto tekstin burimor]
Redaktuar më 10 Shtator 2013 [58] [59] [60]
Messi duke luajtur kundër Portugalisë nëGeneva, Zvicër më 9 Shkurt 2011.
Ndeshjet[redakto | redakto tekstin burimor]
Skuadra Viti Ndeshje Gola
Argjentina 2005 5 0
2006 7 2
2007 14 6
2008 8 2
2009 10 3
2010 10 2
2011 13 4
2012 9 12
2013 7 6
Total 83 37
Golat[redakto | redakto tekstin burimor]
Trofe[redakto | redakto tekstin burimor]
Barcelona[redakto | redakto tekstin burimor]
Argjentina[redakto | redakto tekstin burimor]
Personale[redakto | redakto tekstin burimor]
Rekorde[redakto | redakto tekstin burimor]
Botërorë[redakto | redakto tekstin burimor]
Europianë[redakto | redakto tekstin burimor]
Argjentina[redakto | redakto tekstin burimor]
Spanja[redakto | redakto tekstin burimor]
Barcelona[redakto | redakto tekstin burimor]
Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]
^ 2014 FIFA World Cup Brazil: List of Players (PDF). FIFA. 11 Qershor 2014. p. 2. Retrieved 15 Korrik 2014.
^ 10 Messi. fcbarcelona.com. FC Barcelona. Vizituar në 6 Janar 2012.
^ Robben: Messi Is Out Of This World. GOAL.com. Vizituar në 15 Shtator 2013.
^ Guti: Messi is better than Cristiano Ronaldo. GOAL.com. Vizituar në 15 Shtator 2013.
^ Del Potro: Messi's the best player in the world. Marca.com. Vizituar në 15 Shtator 2013.
^ Simunic: Messi’s the best of all time. FIFA. Vizituar në 12 Dhjetor 2012.
^ World Soccer all-time Greatest XI. WorldSoccer.com. Vizituar në 15 Shtator 2013.
^ Ben Smith: Lionel Messi: Goals record caps golden year for Barcelona star. BBC Sport. Vizituar në 12 Dhjetor 2012.
^ David Daniels: Lionel Messi: Superstar Striker Is Best Footballer in World. Bleacher Report. Vizituar në 12 Dhjetor 2012.
^ Lionel Messi hailed as 'incredible' and 'gigantic' by Gerd Muller after Barcelona star breaks record for most goals. Telegraph Sport. Vizituar në 12 Dhjetor 2012.
^ Arsène Wenger hails Barcelona's Lionel Messi after four-goal display. The Guardian. Vizituar në 12 Dhjetor 2012.
^ David Beckham: Lionel Messi is the best. ESPN. Vizituar në 12 Prill 2013.
^ Ronaldinho scores the goals, Messi takes the plaudits. Rediff. Reuters. 28 Shtator 2005. Retrieved 23 Gusht 2006.
^ Lionel Andres Messi — FCBarcelona and Argentina. Football Database. Retrieved 23 Gusht 2006.
^ Frustrated Messi suffers another injury setback. ESPN Soccernet. 26 Prill 2006. Retrieved 22 Korrik 2006.
^ Wallace, Sam (18 Maj 2006). "Arsenal 1 Barcelona 2: Barcelona crush heroic Arsenal in space of four brutal minutes". The Independent (Paris). Retrieved 3 Qershor 2009.
^ Barca retain Spanish league title. BBC Sport. 3 Maj 2006. Retrieved 3 Qershor 2009.
^ Messi to miss FIFA Club World Cup. FIFA.com/Reuters. 13 Nëntor 2006. Archived from the original on 11 December 2007. Retrieved 18 Janar 2006.
^ Hayward, Ben (11 Mars 2007). "Magical Messi is Barcelona's hero". The Independent (UK). Retrieved 30 Maj 2009.
^ {{cite news Kari scene|url=https://www.fifa.com/worldfootball/clubfootball/news/newsid=113101.html |title=Inter beat AC, Messi headlines derby |date= 11 March 2007 |publisher=FIFA |accessdate=30 Maj 2009}}
^ White, Duncan (4 Prill 2009). Lionel Messi 2006/07 season statistics. Londër: ESPN Soccernet. Retrieved 3 Qershor 2009.
^ Lowe, Sid (20 April 2007). "The greatest goal ever?". The Daily Telegraph (UK). Retrieved 7 July 2009.
^ "Can ‘Messidona’ beat Maradona?". The Hindu (Chennai, India). 14 July 2007.
^ Lowe, Sid (20 April 2007). "The greatest goal ever?". The Daily Telegraph (UK). Retrieved 7 May 2007.
^ Mitten, Andy (10 June 2007). "Hand of Messi saves Barcelona". The Times (UK). Retrieved 12 January 2008.
^ Ronald Reng (27 Maj 2011): Lionel Messi. Financial Times. Vizituar në 10 Qershor 2012.
^ Xavi late show saves Barca. FIFA. 27 February 2008. Retrieved 27 May 2009.
^ Villalobos, Fran (10 April 2007). "El fútbol a sus pies". Marca (in Spanish) (Spain). Retrieved 7 July 2009.
^ Fest, Leandro. "Si Messi sigue trabajando así, será como Maradona y Pelé". Sport (in Spanish) (Spain). Retrieved 7 July 2009.
^ "Totti le daría el Balón de Oro a Messi antes que a Kaká". Marca (in Spanish) (Spain). 29 November 2007. Retrieved 7 July 2009.
^ 2007 IFFHS World's Best Playmaker Award. Vizituar në 31 Gusht 2012.
^ Barcelona's Lionel Messi sidelined with thigh injury. Canadian Broadcasting Corporation. 5 March 2008. Retrieved 14 June 2009.
^ Sica, Gregory (4 August 200. Messi Inherits Ronaldinho's No. 10 Shirt. Goal.com. Retrieved 2 June 2009.
^ 2008 World's Best Playmaker Award. Vizituar në 31 Gusht 2012.
^ "Messi shënoi Hat-trick në fitoren e Barcelonës 3-1 kundër Atlético Madrid". Shanghai Daily. 7 January 2009. Retrieved 29 May 2009.
^ Supersub Messi fires 5,000-goal Barcelona to comeback victory. Agence France-Presse. 1 February 2009. Archived from the original on 4 February 2009. Retrieved 1 February 2009.
^ Lowe, Sid (2 May 2009). "Barcelona run riot at Real Madrid and put Chelsea on notice". The Observer (Madrid). Retrieved 31 May 2009.
^ Macdonald, Paul (3 May 2009). Real Madrid Fan Poll Says Barcelona Loss Is Most Painful In Club History. Goal.com. Retrieved 31 May 2009.
^ "Barcelona defeat Athletic Bilbao to win Copa del Rey". The Daily Telegraph (UK). 14 May 2009. Retrieved 28 May 2009.
^ Logothetis, Paul (9 April 2009). "Barcelona returns to earth with league match". USA Today. Retrieved 7 July 2009.
^ Messi sweeps up goalscoring honours. UEFA. 27 May 2009. Retrieved 4 June 2009.
^ Messi recognised as Europe's finest. UEFA. 28 August 2009. Retrieved 30 August 2009.
^ Barcelona win treble in style. Gulf Daily News. 28 May 2009. Retrieved 28 May 2009.
^ Barcelona eclipse dream team with historic treble. Agence France-Presse. 31 May 2009. Archived from the original on 25 October 2012. Retrieved 3 June 2009.
^ "Argentina 2–1 Bosnia Herzegovina". BBC Sport. Vizituar në 27 Qershor 2014.
^ "World Cup 2014: Watch Messi score wonder goal for Argentina against Bosnia". Daily Mirror. 16 Qershor 2014. Retrieved 16 Qershor 2014.
^ ""Argentina vs Iran, World Cup 2014"". The Telegraph. 21 Qershor 2014. Retrieved 21 Qershor 2014.
^ "Argentina 1–0 Iran". BBC. 21 Qershor 2014. Retrieved 22 Qershor 2014.
^ "Argentina v Iran: World Cup 2014 – as it happened". The Guardian. 21 Qershor 2014. Retrieved 22 Qershor 2014.
^ "Nigeria 2–3 Argentina". BBC. 25 Qershor 2014. Retrieved 26 Qershor 2014.
^ 2014 FIFA World Cup – Argentina vs. Bosnia: 2–1; Man of the Match: Lionel Messi. Vizituar në 27 Qershor 2014.
^ 2014 FIFA World Cup – Argentina vs. Iran: 1–0; Man of the Match: Lionel Messi. Vizituar në 27 Qershor 2014.
^ 2014 FIFA World Cup – Nigeria vs. Argentina: 2–3; Man of the Match: Lionel Messi. Vizituar në 27 Qershor 2014.
^ "Argentina 1–0 Switzerland". BBC. 1 Korrik 2014. Retrieved 2 Korrik 2014.
^ Argentina vs. Switzerland: 1–0 – Man of the Match: Lionel Messi. Vizituar në 2 Korrik 2014.
^ Lionel Messi Bio, Stats, News – Football / Soccer – – ESPN Soccernet. ESPN Soccernet. Vizituar në 26 Nëntor 2010.
^ LFP: La Liga 2011/12 – Estadisticas Jugadores. Vizituar në 3 Qershor 2012.
^ Lionel Andrés Messi – Goals in International Matches. RSSSF. Vizituar në 2 Shkurt 2011.
^ Lionel Messi: A Career in Numbers. Vizituar në 24 Maj 2012.
^ Lionel Messi: Career Statistics. Vizituar në 24 Maj 2012.
Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]
Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Lionel Messi
Webfaqja zyrtare (Anglisht) (Spanjisht)
FC Barcelona profile
BDFutbol profile
La Liga profile
03. februar 2015
Viktor Paloka i njohur si Rebel a.k.a. Unikkatil është nje repper nga Prishtina qe jeton në Bronx, New York. Shkollën fillore e mbaroi në Prishtinë. Më pas u regjistrua në gjimnazin "Sami Frasheri". Në fillim ishte një nxënës i shkëlqyer por më vonë u bë problematik dhe u përjashtua tre herë nga shkolla. Në vitin 1992, Unikkatili inqizoi kënget e tij të para “Demokraci” dhe “Ta Zhdukim Policin” dhe në vitin 1993, ai inqizoi këngen e parë profesionale me titull "Zingjirt Që S’kputen”. Në të njejtën kohë Viktori ishte pjesë e ekipit të Karates Studenti, Ku tranjer i tij ishte Sulejman Jetullahu. Pas disa vitesh, saktësisht në vitin 1995, Viktori përjetoi një tragjedi, ku shoku i tij i ngushtë, Dren Thaqi humbi jetën pasi u godit nga treni. Per këtë që ndodhi, Unikkatili inqizoi këngën “Shpirt N’Paqe” si kujtim për Drenin. Në kohën kur për një fjalë kundër Serbisë paguaje shtrenjtë, Unikkatili bëri këngë në të cilat përmendeshin emra te policve serb si ajo “Vdekje Serbisë” e megjithatë Radio sklleravia ne Prishtinë nuk i trasmetonte, kështu që nga të gjitha këngët e Unikkatilit të asaj kohe u transmetua vetëm kënga “Shpirt N’Paqe”. Ne vitin 1996 Unikkatili me gjithë familjen e tij shkuan në Amerikë saktëshisht në Bronx, New York. Unikkatili atje ndërtoi studion e tij te quajtur “Conqueror Records”. Nga viti 1998 deri në vitin 2000 ai bëri vetem këngë anglisht. Nga kënga Bloody Alboz që Unikkatili e bëri bashkë me shokun e tij Milotin lindi ideja që të krijojn edhe grupin The Bloody Alboz (Shqipet e Përgjakshme). Pra ne vitin 2000 u krijua grupi i mirënjohur TBA antarët e parë që ju bashkuan grupit ishin: Unikkatili, Miloti, Presioni, Z.E.F, Klepto, Cyanide, Jetoni, B52, NAG, Tani Grupi ka shumë antarë. Në vitin 2003 Unikkatili pubikoj albumin e parë të quajtur “Shihemi N'Përkujtime” dhe më pas vijoj me albumet “Unikkatili Prezanton The Bloody Alboz” në vitin 2004, “Armiqt Suprem” në vitin 2006, “Kanuni Katilit” në fund te vitit 2007. Përpos albumeve Unikkatili gjatë këtyre vitëve realizoj shumë këngë dhe shumë bashkëpunime.Në vitin 2006 ai së bashku me anëtarët e TBA mbajtën koncert në New York. Në vitin 2009 Unikkatili mbajti koncert në Zvicër. Në koncert morën pjesë më shumë se 6000 njerëz dhe ishte koncerti më i madh i realizuar në Europë nga një këngëtar Shqiptar. Në vitin 2011 Unikkatil u rikthye me dy këngë njëra kënge ishte në bashkpunim me reperin e mirnjohur 2po2 dhe kënga tjtër në bashkpunim me shkokun e grupit Klepto, të dyja këngët thyen rekord në YouTube dhe në iTunes. Ai mbajti Koncertin e tij të parë ne Kosovë me 15 korrik 2012 ku ka shfaqur një performancë epike në stadiumin e qytetit të Prishtinës, duke ndezur rreth 25 mijë të pranishëm. Ai përformoi për më shumë se dy orë dhe shfaqi një prej performancave më të mira ndonjëherë, duke kënduar madje edhe dissat.15 korriku mbeti në histori si koncerti më madhështor i mbajtur ndonjëherë në Kosovë. Kenga "Kuq e zi" ka qenë per një ditë kënga më e komentuar ne YouTube.
Kënga e tij e fundit është "U Qova Pi vorri", të cilën e publikoi me 15 Qershor 2013.Ai tani është në përgatitje të albumit të tij të pestë i cili do të dalë në shitje një ditë para koncertit i cili do të mbahet në Evropë.
01. februar 2015
če želiš komentirati, se prijavi ali včlani