Forum
no tuki bom pisala kar bo pisalo v pilu.
če hoče gdo z mano to pisat naj se jav apmak se lahko samo eden,okey.

vamje revija pil všeč?

če želiš glasovati se prijavi ali včlani

01. april 2011
u35205
u35205
Jst
02. april 2011
bom vidla če se še kdo jav
02. april 2011
u35205
u35205
Js hočm pisat mam naročen pil
03. april 2011
jst sm se neki spomnla ,da lahko tist kot hoče pisat revijo pil piše pa me ni treba nič prašet sam na začetku napiše-jaz pišem,in to je to
03. april 2011
u35205
u35205
Ok
03. april 2011
u35205
u35205
Tačke
Panter
Hm, na srečo se mi ni treba dvobojevati s teboj! Pa saj si niti ne bi upala. Vsaj ne tako, kot so se gospodje v časih, ko so z dvobojem branili svojo čast. Prepirali so se namreč o tem, kaj pravzaprav je panter. Zdaj je jasno – panter je črna različica leoparda. Pika. No, še ne. Po pravici povedano, panter ni povsem črn. Če njegov kožuh natančno pogledamo, opazimo temen vzorec, značilen za leoparda.

Ena in Ena
Če bi si panter izbral leopardjo samico, bi lahko imela potomce. To se posreči osebkom iste vrste. Kakšni bi bili? Nekaj bi bilo črnih, nekaj rjavkastih s pegami.
Melanizem
Tako se imenuje dedna lastnost, ki se prenaša z recesivnim genom. To pomeni, da bodo potomci črni le, če imata oče in mati gen za melanizem. Opazili so, da imajo leopardi različne odtenke. Temnejši so v Aziji in tisti, ki živijo v gorah in gozdovih. V Maleziji je približno polovica leopardov črna.
Ker je zver ...

... ima zversko zobovje. Poglejte v njegov gobec. Široko ga lahko odpre, ima močne čeljusti in v njih močne in ostre zobe. Predvsem podočniki so dolgi, ostri in zakrivljeni. Z njimi zada smrtni ugriz.

... ima močno, gibčno telo in ostre kremplje, med hojo skrite med blazinicami.

... dobro vidi, kar šestkrat ostreje kot človek. Tudi ponoči. Na mrežnici ima pod vidnimi čutnicami poseben sloj tkiva, ki odbija svetlobo. Svetloba ponovno vzdraži čutnice in zato mačke dobro vidijo tudi ponoči. Zaradi odboja svetlobe se mu ponoči, če posvetimo vanj, oči svetijo. Vidi barve.

... dobro sliši. Z uhljema, ki ju lahko obrača v vse smeri, lovi zvočno valovanje in ga usmeri v srednje uho.

... dobro voha. Poleg čutnic v smrčku ima tudi jakobsonov organ na ustnem nebu. Z njim zaznava vonj. Takrat ima odprt gobec in zavihane ustnice. Takšno vedenje opazimo najpogosteje med parjenjem.

Lahko rjove, ne more presti
Tako kot vse velike mačke tudi leopard lahko rjove, ne more pa presti. Namesto kosti podjezičnice ima mehak hrustanec, ki mu omogoča večjo gibljivost grgavca.
Samotar
Leopard je samoten in spreten lovec. Lovi večinoma ponoči. Plen počaka v zasedi in nenadoma plane nanj. Navadno ga zvleče na drevo in poje v zavetju krošenj. To mu ne dela preglavic, saj je dober plezalec. Tako se znebi družbe mrhovinarjev.
1 + 1 = od 5 do 8

Pa ne pri matematiki, ampak če samec osvoji samico. Potem čez čas samica skoti od 3 do 6 mladičev, ki so mehki, saj že imajo dlako, in tehtajo približno pol kilograma. Pri materi pijejo mleko. Prvič odhlačajo za njo, ko so stari približno dva meseca. Pri letu in pol pa so že samostojni.
Moje ozemlje
Samotarji imajo v svoji domeni kar od 10 do 30 kvadratnih kilometrov veliko ozemlje. Zaznamujejo ga s pogostim uriniranjem ob drevesnih deblih in z oglašanjem, ki se sliši, kot bi žagali grčaste hlode. Na tem ozemlju živijo in plenijo, zato ga tudi branijo pred vsiljivimi sorodniki.
Človeški plenilec
Človek žal od nekdaj ubija leoparde. Predvsem zaradi kožuha, v katerega se oblačijo dame. Pa tudi zaradi varovanja živine, ki je na nekaterih območjih plen leopardov. Žal ponekod velja ubijanje za zabavo. Poglejmo, katerih pet živali spada med najbolj zaželene trofeje v Afriki: leopard, kafrski bivol, nosorog, lev in slon.
Zanimivosti
Leopardi radi počivajo v drevesni krošnji.
Leopardi lahko ubijejo človeka. To se zgodi zelo redko, čeprav so znane živali, ki so ubile 100 ljudi.
Njihova hrana je zelo raznolika – od hroščev govnačev in ptičev do živali, ki so večje od njih.
Lahko živijo na obrobju velikih mest. Prilagodili so se bližini človeka.
Tako kot so prstni odtisi edinstveni za vsakega človeka, izraščajo srsti ali brki pri vsakem leopardu s svojstvenim vzorcem.
Osebna izkaznica
Strokovno ime: Panthera pardus
Velikost: do 190 cm
Masa: 35–90 kg
Razširjenost: Afrika južno od Sahare, južna Azija, Daljni vzhod
Življenjska doba: 12 let, v ujetništvu 20 let
03. april 2011
u35205
u35205
Intervju
Siddharta: Na stadion
Ena najpriljubljenejših slovenskih skupin Siddharta se je odločila, da kot prvi slovenski bend priredi koncert na novem stadionu v ljubljanskih Stožicah. Odvil se bo 18. junija. Pa ne samo to, fantje tam nameravajo v živo posneti tudi novi album. Kakšni občutki jih navdajajo ob tem, smo poklepetali s kitaristom Primožem in bobnarjem Boštjanom. Kmalu po pogovoru so se fantje odpravili v Los Angeles, kjer zdaj, ko tole berete, že pilijo nove komade.

Pred vami je koncert na stadionu v Stožicah. Velik prostor ... Kakšni so občutki?

Primož: Bom rekel, da so mešani, pa ne tako, da je malo slabih in malo dobrih, ampak da je pri takem projektu predvsem veliko skrbi. Tam bomo v živo posneli novo ploščo, pa tudi best of starih komadov, kar od nas zahteva veliko odgovornost, ker imamo samo eno priložnost, da to posnamemo, ni ponovitev, kakor je po navadi praksa v studiu. Drugo je izziv novega prostora, zavedamo se, da je pripeljati tja osemnajst, dvajset tisoč ljudi kar podvig. Ampak malo računamo na to, da ker pri nas ni stadionskih koncertov, sploh ne, da bi ga imela slovenska skupina, to pravzaprav preseže Siddharto in postane nacionalni interes, da je to tudi nekakšno ogledalo slovenski glasbeni sceni. Večplastno se vse preliva v eno samo lokacijo na en sam datum.
Koliko novih komadov imate pripravljenih oziroma jih še pripravljate?

Boštjan: Plošča še nastaja, do koncerta so še štirje meseci. Zaenkrat smo, recimo, na polovici, ampak ne vemo, koliko bo komadov – kolikor nas bo odpeljalo. Računamo, da deset, to skoraj gotovo, koliko več, pa je odvisno od idej, ki jih bomo še razvijali, in od tega, kako daleč jih bomo razvili.

Čez tri tedne greste v Los Angeles k producentu Rossu Robinsonu, s katerim ste delali že Sago. Boste imeli s seboj kaj priboljškov za njegovega zlatega prinašalca Karla, da vam tokrat ne bi pojedel oblek in hlač? Klaviaturistu Tomažu je pojedel celo uro.

Primož: Ure, čevlje, vezalke ... (smeh) Ne, žal so carinska pravila zelo stroga, tako da Karlu ne moremo prinesti drugega kot čevlje, ure, superge ...

Boštjan: Nesli bomo kakšno plastično igračko. (smeh) Upamo, da se je že navadil, da tega ne dela več, zdaj je že dve leti starejši.

Primož: Da ne kaka več po stanovanju ... Ne, nimamo priboljškov, se ga pa zelo veselimo.
03. april 2011
u35205
u35205
Ti & jaz
Mami, spusti me iz vate
Starši mi ničesar ne dovolijo, še vedno mislijo, da sem dojenček ali kaj. Vsi moji sošolci in sošolke smejo, jaz pa ne

Najbrž ni nikogar med vami, ki ne bi imel kdaj občutka, da ga starši preveč zavijajo v vato. Ali da nosijo skrivnostna nevidna očala, skozi katera vas še vedno vidijo nekaj let mlajše, kot ste v resnici.

Najprej povejmo nekaj, ob čemer bo kdo od vas mogoče zastrigel z ušesi in se prav grdo namrdnil. Starši – razen izjemno redkih posameznikov, ki jim starševstvo morebiti res ni najbolj pisano na kožo, s temi pa se na tem mestu ne bomo ukvarjali – vam hočejo dobro in niso na svetu za to, da bi vam grenili življenje.

To ne pomeni, da imajo vedno (čisto) prav, se pa (skoraj) vedno trudijo po svojih najboljših močeh.

Moje mnenje za naslednjo številko
Poklepetajmo! Maja bomo poklepetali o pismu, ki ga je napisala 12-letna Lina:
»Imam najboljšo prijateljico, ki mi velikokrat ukazuje, kaj naj naredim, in mora biti vse po njeno. Veliko se druži s sošolko, z mano pa samo takrat, ko ta sošolka nima časa. Zdi se mi, da včasih šimfata čez mene. Kaj naj naredim, da bi bila prijateljica bolj prijazna do mene?«
Imate podobne izkušnje s prijatelji in prijateljicami? Kaj bi svetovali Lini? Se vam zdi, da je prijateljica, ki si ne vzame časa zate, prava prijateljica?
Če odgovor pošlješ do 15. aprila, bo tvoj odgovor morda objavljen v majskem Pilu. Preveri!
03. april 2011
u35205
u35205
Glasba
Maja Keuc
Pa imamo zmagovalko Eme, ki nas bo maja predstavljala v Düsseldorfu v Nemčiji na Evrosongu. Vanilija je že postala No One – Maja bo pesem namreč zapela v angleščini –, izoblikovala pa so se tudi mnenja o zmagovalnem komadu

Ne glede na to, ali vam je pesem všeč ali ne, je nedvomno, da je Maja odlična pevka z odličnim nastopom, zato ji ne mečimo polen pod noge, kar bi bilo tako tipično slovensko, ampak jo podpirajmo, saj so nas doslej na Evrosongu predstavljali precej slabši izvajalci s precej slabšimi, da ne rečem poraznimi pesmimi.
03. april 2011
u35205
u35205
Alya
Energična pevka je izdala tudi remiksano različico singla Vse bo lepo.

April
Domžalčanka, ki je študentka Fakultete za varnostne vede, ni nad drugim mestom na Emi niti malo razočarana.
Omar Naber
Omar je redni gost Eme. Pesem Bistvo skrito je očem je navdušila z živahnostjo, Omar in fantje pa s sproščenim nastopom.

Eminem
Raper je premagal Lady Gaga in postal najbolj priljubljen človek na Facebooku.

Miley Cyrus
Miley je bogatejša za novo tetovažo, ki predstavlja »lovilca sanj«.
03. april 2011
nnnnexxxttttttttt
24. november 2015
če želiš poslati sporočilo v to temo, se prijavi ali včlani
Vpiši povezavo do slike
Primer: http://www.spletna-stran.com/slika.jpg