Forum
u172503
u172503
25. junija 2009 Michael Jackson ni umrl,imel je samo manjši srčni napad,želel je pokazati ljudem,da je on še vedno kralj.Svoje 3 otroke Paris,Princa in Blanket je zapustil svojim staršem.Kaj se zgodi ko se čez 5 let vrne?Kaj se bo zgodilo z njegovimi otroci?Mu bodo sploh kdaj odpustili?Bodo še kdaj družina?
_____________________________________________________________________________________
To je bil uvod tako,da veste za kaj se bo šlo,zgodbo bom začela pisati ko dobim 3 nexte.
12. julij 2014
neeeeext MJ
12. julij 2014
u175616
u175616
neext
12. julij 2014
next
12. julij 2014
u172503
u172503
VRNITEV

Paris's P.O.V.

O bog...zdaj smo že 5 let brez atija,zdaj je že leto 2014. Od takrat se je zgodilo že toliko stvari,sploh nevem kje naj začnem. Najprej ati skoraj umre zaradi srčnega napada,zaradi njegove nespečnosti,zaradi katere je začel jemati mamila. Prvi dan ko je prišel iz bolnice je spakiral vse in odšel brez da bi se poslovil. Leta so pretekla in nismo se več pogovarjali po telefonu,jaz in moja brata nismo več gledali njegovih šovov odkar sta babica Katherine in dedek Joseph dobila skrbništvo. Jaz in moja brata smo se preselili iz Wonderlanda v apartma s tremi sobami,saj bi nam kot je Joe rekel to naj pomagalo,da bomo privarčevali nekaj denarja. Resno!?Apartma je bil grd kot hudič. Babica in dedek sta bila skupaj v eni sobi,jaz in brata smo bili skupaj v drugi sobi ,tretja soba pa je bila za goste. Kaj za vraga Joe?!

Ja,noro je,ampak se še ne konča tukaj. Moj starejši brat Prince se je naveličal življenja v tej državi in si je našel službo kot voznik okoli sveta. Meni in Blanketu vedno pošilja denar in to veva samo midva. In ta služba mu je zelo všeč. Pravi,da je super,da lahko potuje in obišče ogromno držav in se kaj nauči o njihovih kulturah. Najverjetnjeje si mislite kako za vraga so ga zaposlili če pa je star komaj 17 let?No,veliko ljudi bi plačalo dosti denarja,da bi najstniki delali za njih,moj brat je samo primer.

Odkar je Prince odšel so se stvari poslabšale za naju z Blanketom tukaj v Los Angelesu. Joe pravi,da sta z babico prestara,da bi opravljala hišna opravila,zato jih morava midva,drugače naju bo vrgel iz hiše. Vem ja nore stvari,ampak Joe je vedno bil siten in strog do naju. Kakorkoli Blanket je še vedno zelo zelo mlad in želim si,da bi imel lepo otroštvo,ne pa,da ga izgubi kot ga je najin ati. Torej,jaz delam vse pomivam,pospravljam,včasih tudi kuham. Seveda mi babica pomaga kolikor lahko,ampak res je stara nemore več veliko delati.

Oh želim si,da bi se ati hitro vrnil. Pridi nazaj ati,pridi k nam,pogrešamo te.

Blanket's P.O.V.

Že 5 let je minilo…5 let odkar je baraba odšel. Kaj?Ja svojemu očetu sem rekel baraba. Zakaj?Zato,ker je. Resno on hoče biti kralj,ampak z nami ni delil niti enega družinskega trenutka. Prince je odšel zaradi njega,Paris je služkinja zaradi njega. In jaz?Naj vam povem eno kratko zgodbico.

Odkar je odšel,na začetku nam je še pošiljal denar,naenkrat pa ne več. Ni mu več bilo mar za nas. Edini denar,ki smo ga dobili je na skrivaj od Princa. Karkoli od države,kar je za nas gre v Joejev žep in mi ne dobimo ničesar. Če bi izvedel za naš denar bi vzel še tega. Če nebi bilo Katherine,bi nas pustil stradati na ulici. Tega človeka ne briga za nas ali za njegove otroke. Ko pride domov jezen ali pijan uganite kaj počne?Pretepa malega neumnega Blanketa,ki je len butelj,ki ne počne ničesar pri hiši.

Slišali ste me,pretepa me,pretepanje se je začelo iz napake in nadaljevalo kot hobi. Rekel je,da če rečem samo eno besedo bo moji sestri storil še kaj hujšega kot meni. Tega mu nemorem dovoliti,obljubil sem Princu,da bom pazil nanjo. Ne morem dovoliti,da bi trpela in,da bi ona in babica vedeli,da me Joe pretepa,obe bi verjetno končali mrtvi,zaradi srčnega napada.

Jaz sem se teh pretepov že navadil. Modrice ponoči bolijo,do jutra pa že izginejo. Prince je zapustil šolo,midva s sestro pa hodiva v glasbeno šolo. Joseph naju hoče v glasbeni industriji,da bo lahko dobil še več denarja od naju. Prekleta baraba. Ampak moram priznati,pameten je.

Glede mojega očeta pa,na začetku smo se pogovarjali po telefonu,po video klepetu ali pa smo gledali njegove šove. Čas je pretekel in nismo več počeli ničesar od tega .Že 3 leta se nismo pogovarjali ali gledali ničesar kar je vsebovalo njegovo ime. In s tem sem zadovoljen. Nikoli več ga nočem videti. Nikoli več ga nočem srečati. Nočem,da se kdaj vrne. Sovražim ga. In nikoli mu nebom odpustil,da nam je uničil družino. Želim zapustiti ta kraj in iti k Princu,kjer bi bili sami. Prevzel bi očetovo odgovornost in nas ščitil,vedoč,da je odrasel za to. Pogrešam Princa. Zelo te pogrešam te brat.

No one's P.O.V.

Oseba,oblečena v črno se je ravno izkrcala iz letala. Nasmehnil se je in pogledal naokoli. Poklical je taksi. Medtem je Paris ravno končala s pripravljanjem večerje za družino,če lahko temu tako rečemo.

"Paris,kje je tvoj brat? "je vprašala Katherine.

"Oh rekel je,da ni lačen." je odgovorila Paris in se z vilico na krožniku igrala s hrano.

"Če mene vprašaš je bolje,da ga ni. Ta otrok bi lahko s svojim apetitom zapravil ves moj denar." Je rekel Joseph.
"Joe,pusti mu,deček raste."

"Raste v kilograme. Mogoče bi bil uporaben za pomivanje posode,veš."

"Jaz bom! " je rekla Paris,in z očmi pogledala navzgor.

"Ne,je že določeno,deček bo nocoj pomil posodo! " je rekel Joe,zaprl časopis in nastavil svoj umazan krožnik zraven ostalih. Ko je še Katherine pojedla je šla do Paris in jo poljubila na lice.

"Hvala,Paris. Bila je dobra večerja" je rekla in se nasmehnila.

"Ni za kaj babica"je odvrnila Paris in se ji nasmehnila nazaj. Ko sta dedek in babica zapustila kuhinjo je Paris svojo hrano vrgla v smeti. Čez nekaj minut je nekdo vstopil. Bil je Blanket,ki je čimhitreje poskušal opraviti svoje delo.

"Blanket ... zakaj nikoli ne ješ z nami? " je vprašala z zaskrbljenim glasom.

"Ker nisem lačen takrat ko ste vi! "je odvrnil in pomival posodo,ter poskušal ignorirati sestro.

"Daj no…pogrešam te ko te ni in babico začenja skrbeti" dal je stran nov očiščen kozarec in poljubil Paris na lice.

"Ne skrbi sestra,dovolj jem. Samo nisem rad zraven Josepha,ta človek lahko prestraši še duhove.
"Vem,da je malo hud,ampak ko ga spoznaš,ugotoviš,da ni tak.

'Ne poznaš ga tako kot ga jaz,sestra. In tako je bolje zate,si je mislil Blanket in si obrisal roke z brisačo.

"Hvala za nasvet ampak midva z Josephom se nikoli nebova razumela,to je proti naravi hočeš da pride konec sveta? " Paris se je zahihitala njegovi šali.

"Veš…tako zelo si želim,da bi se ati vrnil in uredil stvari,vedno ve kako rešiti situacijo." Je rekla,on ni rekel ničesar,zato je to razumela kot ´jaz tudi´,čeprav je vedela kako rad je imel svojega očeta,je nadaljevala.

"Želim se vrniti na ranč,nazaj v svojo sobo,in da bi tudi ati in Prince bila tam"

"To so samo sanje,zbudi se preden greš pregloboko vanje. " je rekel Blanket

"Kako lahko rečeš kaj takega? ? "

"Preprosto .Daj Paris sooči se z resnico. Živimo v čisto majhnem stanovanju,ti si neplačana služkinja. Prince je vedel,da to ni življenje kakršno hoče živeti,zato je vzel prvo službo,ki so mu jo ponudili. Tisti,ki ga imenuješ oče se je nehal brigati za svoje otroke. In pravi,da ima rad otroke.

"Tudi ti si njegov otrok,to veš kajne? "

"Ne . " je odgovoril Blanket in odkimaval z glavo. Moja mama bi lahko bila katerakoli ženska na tem svetu,lahko da je živa,lahko da je mrtva,in Michael?Nikoli nemoremo res vedeti,da je moj oče.

"Blanket kdo ti je rekel to ? " je vprašala Paris

"Nihče,sam sem ugotovil. 'Najpogosteje ko me je Joseph žalil med zadnjimi nekaj nočnimi pretepi' je dokončal v njegovih mislih.

"No,izbriši si to iz glave,ti si Prince Michael drugi!Sin Michaela Jacksona,najmlajši od treh njegovih ptrok,zato se navadi tega. "

"Prekleto Paris Michael Katherine Jackson moje celo ime,resno ? " se je smejal Blanket in tudi Paris se je začela smejati.
"Pogrešala sem te trenutke med nama."

"Jaz tudi,jaz tudi "

"Jutri imava šolo,prideš z mano ali začneš pozneje kot jaz?

"S tabo grem,nekdo te mora ščititi veš?Če te kateri fant pogleda,bo gledal moje karate poteze na njem. Zavila je z očmi in se mu nasmehnila. On pa se je nasmehnil nazaj.

"Lahko noč Paris,je rekel in jo spet poljubil na lice.

"Lahko noč Blanket " Paris je vstala s stola,pripravljena,da gre v posteljo ko je slišala,da je nekdo potrkal na vrata.Odprla je in z široko odprtimi očmi pogledala osebo pred sabo,telefon je spustila z roke in je padel na tla.

"Ati? "
____________________________________________________________________________________
4 nexte
P.S. prej sem pozabla povedam,da to si ne izmišljujem jaz ampak prevajam iz angleščine.
12. julij 2014
next *-*
12. julij 2014
u175616
u175616
neext
12. julij 2014
neeeeeeexxxxxtttttt svetovno je!!!
12. julij 2014
neeeeexxxxxttttt super zgodba je!!!
13. julij 2014
Kda bo neeeext?
16. julij 2014
u172503
u172503
nisem še čist do konca prevedla,ker nimam časa ker se pripravlajm na morje v petek grem
16. julij 2014
u172503
u172503
SCREEN TALKING
"Ati? "

Michael je izpustil svoje torbe na tla,snel očala in objel Paris. Drug drugega nista izpustila ,ker je bilo tako super,da sta spet v objemu.

"O moj bog,moja mala punčka,kako si zrasla." Je zamomljal Michael v Parisine dolge rjave lase.

"Vem ati in ti si tako staaaa."

"Ne reci te besede " je rekel Michael ko Paris še ni do konca povedala besede. Ustavila se je na črki 'aaaa' "Svarim te ! " je rekel Michael in ji dal tak pogled.

"Wow , kdo je stari človek" je presenečeno vprašal Blanket ko je želel videti kdo je pri vratih.

"Blanket ... " je Michael zašepetal in ignoriral dejstvo,da mu je sin rekel stari človek.

"Michael ? "je zašepetal Blanket zelo počasi in tiho,da ga nihče ni slišal.

"O ... moj ... moj fantek... " Michael je šel na kolena,njegove oči so govorile kako je zrasel."Nemorem verjeti,tako je kot,da vidva nista več kdor sta bila."Objel je Blanketa ampak Blanket se njegovemu objemu ni odzval."Jaz- jaz sem te tako zelo pogrešal,sploh nevem kje naj začnem.

"Zakaj si prišel nazaj ? " je vprašal mrzel glas,ki ga Michael ni prepoznal.

"Kaj ? " Pogledal je navzgor in videl par črnih oči,ki so ga gledale brez heca.

"Slišal si me ... zakaj je trajalo tako dolgo,da si nam spet nekaj rekel?smo sploh še tvoji otroci?" je vprašal Blanket in povzdignil glas pri zadnjem delu.

"Žal mi je ampak turneja je trajala dosti dlje kot sem pričakoval. "Rekel je,da mu je žal,da je šel na turnejo.

"Obdrži svoje izgovore,imel si toliko časa,da bi si jih izmislil,da bi jih še sam lahko verjel…Želim si,da nikoli ne bi prišel nazaj,boljše je bilo brez tebe... " Blanket je vzel svoje čevlje in odšel iz stanovanja.

"Blanket ! " ga je klicala Paris,ki je želela iti za njim.

"Pusti me pri miru ! " je rekel Blanket. Obrnila se je k očetu z žalostjo.

"Resno ati…saj nemoreš pričakovati,da bomo veseli …minilo je že 5 let… "Solze so ji napolnile oči.

"On…on me sovraži? " je vprašal.

"Ne ! Ne on te nikoli nebi mogel sovražiti! " je jokala Paris in odpirala oči,ter mežikala,da bi zadržala solze. Kako bi kdo lahko sovražil najbolj skrbnega,ljubečega,radodarnega človeka na svetu?

"Zakaj pa potem ? "

"Rekli so nam,da te nebo nekaj dni,ne pa nekaj let…se ti sploh sanja kako smo jokali ko si odšel,koliko stvari se je spremenilo od takrat,kako smo bili žalostni ko se nisi več pogovarjal z nami? "Zdaj je zares jokala,pustila je,da ji solze tečejo po licih. Michael jo je objel in ji obrisal solze.

"Zelo mi je žal,da ste morali iti skozi vse to,če bi vedel…Nikoli nebi odšel če bi vedel koliko bolečin bi vam to povzročilo... "

"Naj ti ne bo žal,to so bile tvoje sanje da bi šel na 'This is It' turnejo,nikoli se nebi vmešali med tebe in glasbo ati,nikoli " je rekla Paris in položila svojo roko na njegovo,na tisto,ki je bila na njenem licu in brisala solze.

"Kaj je ta zvok?Se je kaj zgodilo? "je vprašala Katherine ,šla je pogledat kdo je pri vratih,ustavila se ja na pol poti ko je zagledala Michaela s Paris.

"Živjo mama" jo je pozdravil Michael z velikim nasmehom.

"Michael ! Si to res ti? "

"Ja mati,prišel sem nazaj,ne veš kako sem vas vse pogrešal " Njegov nasmeh ni odšel ko je objel mamo,ki je bila enako vesela da ga vidi.

"O ljubi bog,hvala,da si mi prinesel nazaj sina živega in zdravega " jokala je na njegovih ramah. Paris se je pri sebi nasmehnila in vzela svoje rjave škornje,ter neopažena odšla iz stanovanja. Odšla je naravnost iz stavbe do kraja kjer je vedela,da je verjetno njen brat. Šla je mimo nekaj ulic,prečkala eno,zavila levo,šla mimo stavbe in vstopila v majhen zapuščen park,kjer so bila drevesa tako velika in visoka,da jih nihče nebi našel če nebi vedel za ta kraj.

"Hej Blankie ... " je rekla ko ga je zagledala na gugalnici in odšla bližje k njemu.

"Ne kliči me tako…on me je tako klical " je odvrnil Blanket in gledal v tla.

"Ko si bil majhen in zdaj ko si zrasel " je rekla Paris in sedla na gugalnico.

"To ali on se ne spomni časov ko smo bili družina" je zamomljal Blanket.

"Ampak vrnil se je,ali ne? " se je poskušala Paris pogovoriti z njim,a zaman…videla je da je nekaj vzel iz žepa.

"Želim si da se nebi,bilo bi bolje,da bi se Prince vrnil namesto njega,ne zavedaš se tega ne? " je rekel in se igral z vžigalnikom v roki.

"Kaj ? "

"Odkar je Michael odšel,je Prince vzel službo doma,našel nam je to stanovanje,da živimo tukaj in da je tudi Joseph zadovoljen in,da ne trpimo preveč,skrbel je za nas ko smo bili še malčki,prevzel je krivdo nase,ko smo se igrali in kaj zlomili v hiši,ni šel v šolo ko smo bili bolani,ostal je doma dokler nismo bili zdravi.Prince je naš oče,čeprav je naš brat…čeprav zdaj tega ne razumeš… "njegov govor jo je spravil v jok,spomnila se je časov ko je tiho jokala,ker je to tako sovražila,ampak navsezadnje kar je njen brat povedal,je bilo res.

"Ok če ga tako zelo pogrešaš,zakaj ga ne pokličeš? " je rekla Paris,si obrisala solze in vzela svoj telefon ter pritisnila kliči na zadnjo klicano številko.Samo nekaj sekund je trajalo in Princev obraz se je pojavil na telefonu.
__________________________________________________________________________________
nisem še uspela vsega prevest pa mate tu to kar mi je uspelo,ker tudi nebom mela časa ker pakiram....bom dalje prevajala ko pridem z morja
16. julij 2014
neeeeexxxxxttttt ful super zgodba !!!
17. julij 2014
neeeeeeeeeeeeexxxxttttttt
17. julij 2014
u172503
u172503
"Kaj se dogaja? " je vprašal utrujeno.

"Hotel si spati a ne?" je rekla Paris z 'uupss' glasom.

"Imaš srečo,ravno sem se zbudil " nasmehnil se je in z roko šel skozi svoje rjave lase

"10:32 zvečer je,si spet vozil celo noč? "je vprašala Paris z zaskrbljenim glasom

"Ja,včasih moram.Sem sem prišel ob 5:00 zjutraj in sem takoj zaspal kot medved" je rekel Prince,si za trenutek pomel oči in zazehal.

"Kje si zdaj? " je vprašala Paris in ga z veselim glasom poskušala zbuditi.

"V Indiji.Zelo zanimive tradicije imajo…Blanket,daj to stran prosim "

"Prisili me" se je zasmejal deček in nič čudnega je spet kadil.

"Hočeš videti kako bom prišel tja in te udaril v obraz? " ga je posvaril Prince in mu pokazal,da je zdaj že zelo buden.

"Končno,še nekdo,ki mu pove,da to ni dobro kar dela" je rekla Paris

"Resno Blanket,star si komaj 12,ne bi smel kaditi,uničuješ si življenje. " je rekel Prince

"Ti tudi ne bi smel ,star si 17,še vedno si mladoleten "

"Ljudi,ki imajo tako službo kot jaz,ne obravnavajo kot mladoletnih.In med nama je 5 let razlike,ne 5 dni. "

"Ti si se rodil 13.2. jaz pa 21.2. ,torej je med nama 8 di razlike. "

"Igraš se z ognjem Blankie." Se je zasmejal Prince.

"Oh ne kliči me tako" je rekel Blanket

"Ugani kaj je? Ati je nazaj! " je rekla Paris in spremenila temo

"Res,kdaj? Kako je z njim?Je prinesel darila? Vstopnice za zabavo? punce ? "

"No…postaral se je "

"Upam,da mu nisi tega rekla"

"Jaz Sem " je rekel Blanket ponosno

"Kako si lahko to rekel ? "

"Ubistvu,najin bratec je povedal svoja čustva potem pa prišel sem " je rekla Paris

"Resno Blanket ? "

"Kaj? Vidva sta me naučila da naj ne lažem"

"Bi te ubilo,če bi bil prijazen z njim?Verjetno ne bo dolgo tukaj,veš? "

"Ja,verjetno bo izginil že naslednje jutro"

"Nisem mislil tega...Ne bo z nami za vedno in enkrat bo umrl.Se spomniš 25.6.2009? Mislili smo da je mrtev,in ko bo res ti bo žal kako se obnašaš do njega, tvoja maa ni tukaj,zato imaš samo njega. Resno Blanket bodi prijazen z njim,navsezadnje je tvoj edini očel ... kakorkoli,se slišimo kasneje,zdi se mi da bom zaspal kar na laptopu.se vidimo "

"Adijo Prince ! "

"Adijo brat "

Pomahali so mu in klic se je končal.Ekran je postal črn,12:35,trajanje klica. Paris je sedla k svojemu mlajšemu bratcu.

"Kaj je ? " je vprašal in jo pogledal

"Si slišal kaj je Prince rekel? (Ja! ) In,boš govoril z atijem? " je vprašala radovedno če je kaj vplivalo,kaj je rekel Prince

"Ne ... vsaj ne zdaj ... ne veš kako se počutim,nisem vesel,da je prišel nazaj,komaj čakam da gre ,kar nekaj časa bo "

'Vsaj en korak bližje je´si je mislila Paris,ko sta odhajala nazaj v stanovanje.
17. julij 2014
neeeexxxtttttt
17. julij 2014
u172503
u172503
js bom nehala pisat to zgodbico ker nimam časa prevajat ...soryy
27. julij 2014
škoda
27. julij 2014
u172503
u172503
edino če hočete lahko vam pa dam next v angleščini.kdo se strinja naj pove
27. julij 2014
u172503
u172503
Ƥαяιѕ Jαcкѕση❤ je rekla da hoče da nextam v angleščini.ok pa bom

Chapter 3 Neverland ?

"Where have you been ? Your father and I were worried " said Katherine as Blanket and Paris came back to the apartment

"I'm tired grandma and I have early classes tomorrow , good night " said Blanket looking once at Michael then going to his room without waiting for an answer

'He doesn't even want to stay in the same room with me ' thought Michael sadly inside , showing nothing outside .

"I'm so glad you're back with us again " said Paris wrapping her arms around her father's neck as Michael smiled and hugged his daughter back "Me too boo , me too "

"What ? " he questioned hearing a giggle coming from her

"Nothing it's just that ... it's been such a long time since you called me that and I wasn't more than 7 "

"Now don't cha say that to me you're still my baby girl that I love very very much " he replied grinning as he gave Paris a very childish tight hug ruffling her hair

"Daddy ! My hair ! " laughed the girl trying to look serious about her hair but ending into laughing with her father as she ended again in his arms falling on the couch both .

"Daddy ? "

"Hmm ? "

"When will we be returning to Neverland ? "

"... What ? "

"Neverland ... you don't know ? " Michael raised one eyebrow at Paris which made her sigh and began the story

"Neverland is our home ... and your property it's on your name ... 5 years you weren't here to claim that it is yours sooo ... it was closed ... and we moved here ... " she explained gesturing around the apartment at the last part . Michael remained silent for a few moments his mind processing what his daughter told him

"Those money sick minded people ! " he shouted angrily getting up in two legs from the couch startling Paris "All they want is money , my money that I worked hard for them and for my kids urgh ! " he stopped shouting around as he saw his daughter's big grey eyes looking at him in shock and a little bit of ... fear ?

"It's past 11:00 p.m. Michael , what is with your shouting , pop star issues or you ran out of personal servants to walk on the ground for you ? " asked grumpily Joseph exiting his room with Katherine behind his back .

"Why was my home taken ? When were you going to tell me and how come I had to find out from my daughter ? "

"Michael dear we were going to tell you " said Katherine with a soothing voice

"When ? When it was too late to get the house I built myself back ? "

"Calm down kid or you're going to wake up the entire neighbourhood " said Joseph

"I don't care about your reputation here , what I care about is me and my kids living in our home and that's all " snapped Michael

"Well I do ! You want your ranch back ? Fine ! Tomorrow go the government and talk to them " snapped Joseph back at him

"I will ! " and with that Michael left going to where his kids slept , he saw they are asleep so he carefully got between the two beds and whispered thinking they will not hear him

"I have some bad news , I have to leave for a few days , I swear it's for a good cause , I'm trying ... no ... I am going to get Neverland back ... we will get our home back ... I promise and I'm so sorry I have to leave you when we just got together but as soon as I finish with all of this I will spend so much time with you that you'll get tired of me being around ... I'm sorry again , I love you so much that you have no idea how hard it is for me to be away from you three " he kissed Paris and Blanket on the foreheads as left the room as silently as he came in . When they thought it's safe they rose from their beds sitting on the edge's of the bed .

"What did I tell you ? He's leaving again ! " whispered Blanket angry

"You heard him , he's going to get Neverland back " whispered Paris back

"Right , like they will give him Neverland back because he's Michael Jackson and that's all " he said sarcastically

"Why are you negative ? Try for a second to see the good side of the things around you , not the bad ones every time "

"There isn't one Paris , first Neverland than this , things will always get between us , he will break his promise like he always did the past five years , and guess what ? He's leaving for a few days , grandma has to leave to her lady club or something like that , who gets to face Joseph's fury ? A small hint sister ... it's us . " he tried to explain , his sister of course not buying it , she scoffed in disbelief

"Why would be Joseph furious ? He will get rid of us and dad "

"Exactly ! No more money making from us , no more slaves for him to do his job , no more victims to blame for his mistakes "

"You are paranoid Blankie , maybe dad missed five years , but he never changed , he's still the same and he will not let Joseph touch us even with a single finger "

"Yeah right ... "

"Go to sleep Blankie , you'll see it will be better in the morning " she said getting under the covers again

"Good night Paris , you city of love " he grinned and she smiled replying back at him

"Good night Prince Michael II , you wrapping everything with love like a blanket "

The next day came fast and as fast as it came Michael and Katherine were both gone leaving Paris and Blanket alone with Joseph . At breakfast he was very quiet which was an unusual thing for him to do but the kids weren't complaining , nope , not at all . He just sat there at the table eating silently under the very surprised looks of Paris and Blanket .

"What ? " he asked more like grunted

"Nothing " they said in unison too fast for his liking , but he remained silent .

The awkward moment broke and they continued their breakfast , a little after Paris and Blanket , were in their room getting ready for school , she was looking around for her books and notebooks , agitated as always while , he was sitting on his bed facing the wall with a thoughtful look .

"Have you seen my pink pencil ? " she asked while reading she got on her phone

"On the desk under my homework ... " he responded still facing the wall

"Are you not coming ? "

"I'm skipping the first class "

"Again ? "

"Yeah why ? "

"Seriously , you should start going to school regularly not leaving whenever you want to , your teachers told me that last week you skipped almost every class faking dad's signature on a paper that said you're sick " said Paris with hands on her hips

"I can't believe they found out I faked it " cried Blanket getting up

"That's not the point , the point is you're going to be expelled if you will continue skipping classes like that " snapped Paris

"Don't worry I won't be , the principal likes me too much to give up on me , he says I have a true potential of being a star like my father "

"He said to me too and you know why ? " he raised one eyebrow at her

"Because Michael Jackson is our father ? " she shook her head as she sat next to him

"No , he doesn't care about that , principal Carter , was dad's friend before he got famous , he can see who has talent or not and I believe in him , else , how would I've gotten first place at a singing contest last month under his training ? "

"....."

"Anyway do what you want , I'm asking you once more , are you coming with me ? "

"No sis , it's okay , really I will start going to classes , but not now I didn't my homework and better skip than get an 'F' , I will be coming for the second class , promise ! "

"All right , gotta go , see ya " she kissed his cheek picked up her bag and her phone and left the room , seconds later the door was heard , meaning she left the house .

"Can't believe she bought it that easy " he said laying back down ".... Maybe she's right ....maybe I should go ... don't want to disappoint her or Prince "

He got up and started picking up his things for school , he couldn't say he wasn't surprised when he saw most of his notebooks were almost new , the same with his books . He heard the door being open behind him and turned around to see Joseph standing in his room not even two feet away from him .

"Who ? " growled Joseph under his feet

"Who what ? " he played dumb through he was very sure of what the old man was talking about

"Who told your idiotic father about Neverland ? "

"I did " he knew what was coming and there was no way in the world he would tell Joseph the truth . He closed his eyes silently praying it wouldn't be too bad this time . A slap , big and hard , was given to his face as a gift , then another slap , on the other side of his face . After the third one he lost balance and fell off his feet , he felt a kick deep in his stomach than another one , harder than the one before . The old man grabbed him by his hair and lifted him up then slapped him again , the boy opened his eyes for a second as he saw a belt in the man's hands . He fell again facing the floor as his back burned terribly with every hit , when the hits stopped he thought it was over , wrong . The hits stopped only for him to be turned this time his burning back on the floor as the hits with the belt started again . He was punched , hit and slapped for another 10 minutes , when Joseph finally got bored of him and left him there to die , he fell unconscious .
29. julij 2014
neeeeeeext
29. julij 2014
u172503
u172503
Chapter 4 Leaving

Paris was right now at Piano class . She was bored of waiting for the teacher to show up so she made herself confortable on the teacher's chair , playing on her phone or texting with her friends . She gave a sigh and closed her eyes for a second thinking .

"He promised he will come " "

She turned her look on the window and what was happening outside "He lied to me "

Her interest was dragged back on her phone , her father sent her a message that he won't be coming back for a few days and he's very sorry blah blah blah . It wasn't the first time she was hearing that and obviously it will not be the last ... she tried to call Blanket but he won't answer his phone , she tried to call Joseph knowing he was at home too but he won't answer either . She knew they weren't getting along , both tell her that everytime , Joseph says he's like Michael , rebellious , he doesn't listen , doing what he wants and many more things like that . Blanket says he's a moron , working way over a person until the body shots down literally , obsessed with succes .

Paris and Katherine weren't exactly on someone's side , even trough , Paris would defend Blanket and Katherine would defend Joseph . It was like that since Michael left ... no .... it was like that since Prince left . Prince , her thought now flew to her big brother . Where was he now ? What country ? Is he even close to L.A. ? How's he doing ? She would've called him but she knew at this hour he was probably on the road with his phone closed admiring the views of the unknown cities and villages .

She tried calling Blanket again and ... nothing . "Ok . This is weird . He usually answers his calls in no time . And he usually keps his promises ... "

"Something must've happened to him " she said out loud rising from her chair , grabbing her bag and storming out of the school . It wouldn't hurt her to skip one class to know her little brother is okay . Paranoia was growing in her as she tried calling again . Her breath ached as she was walking faster and faster , the apartment would be the first place to find him , then the park , then police . She climbed the stairs quick and clumsy . She knocked on the door . No answer . No one was home . She knocked again this time louder . Nothing . She knocked for the third time and after that she took the key from her bag and opened the door . She was right no one was home .

She threw the bag on the couch in the living room and searched the kitchen and Joseph and Katherine's room . There wasn't even a note to tell that they are gone and they will be back . She checked even the bathroom , somehow afraid to check her room . What if he was there and fine ? What is she has gone nuts ? She took her phone from her pocket and dialated her father's number , she pressed the door's knob as she was ready to press the 'call' button . She opened the door and stopped dead in tracks . Her eyes were impossibly wide and her phone dropped on the floor breaking in many peaces . She let out a wild scream as she saw her baby brother laying down on the floor unconscious full of bruises and wounds , blood leaking from some of them .

She fell on her knees as tears burned her face and blurried her vision . She craddled slowly to him , touching his back with a trembling hand , she retired her hand regretting the last decision , they felt so ..... so animalic the wounds . Like a animal changed bodies with her brother and beat itself up . But these were human made wounds , and she had the perfect idea of who would be capable to beat a defenceless child like that . Very slowly she turned him and placed her head close to his chest but not making contact with his skin , knowing from Biology that any wrong move could be letal . She was numb , she couldn't think straight . The tears turned into sobs , what was she supposed to do first ? Wake him ? Call the ambulance ? Call the police ? Call her father ? .

She clutched her hand to her heart through her shirt . Why was she so sure he lied to her ? Why didn't she come earlier ? Why did she doubt him , when he always kept his promises to her , because he told her countless times , he loves her so much that he will keep a promise made to her . Oh god if she could only change places with him .... A groan of pain stopped immediately her sobs . She craddled back to her brother she was sure she heard his groan . She was right , she heard him groan again as he tried to open his eyes .

"No , no , no , baby no , keep them closed " she said quickly showing her pain in her voice

"Hurts .... so much .... everywhere .... " was what he managed to mumble

"Don't move anything , stay like that I'm bringing bandages and medications " she stuttered as she brought the things she noted and many more in less than a second . She took a cloth and began cleaning to wounds on his arms then stomach and chest . There was so many ... so bloody . It took everything in her not to pass out from the images she was facing now . It took ten minutes to finish his stomach and twelve to his chest . While she was working on his legs , she put the question she was afraid to .

"Blanket baby .... do you think you c-could t-turn ? "

"Think so ... "

Paris placed her hands on his shoulder too afraid to touch his back where were the worst and most wounds . Blanket gritted his teeth but couldn't hold back the groans of pain he felt inside . Hardly he turned on his stomach which felt better with his sister's intervention .

"I'm sorry we have to do this on the floor but I was too afraid to put you on the bed . Couldn't know it would hurt so much only turn . "
was her attempt to converse , trying to take his mind off this even for a second if it was to .

"Fucking beast . I don't care I go to Hell , I swear I will murder him . " he threatened the person who didn't happen to be around at the moment .

"I - I can't believe he did t-this t-to y-you " she said trying hard to hold back her tears failing miserably

"Hey , hey , it's okay , it's okay now . I have you . " he replied his hand finding her cheek , wiping the tears . "Even if it's ironic how I am consoling you ... " he added at final making his sister laugh .

"Yeah ironic ... " she admitted

"How can you clean it up so well when you don't even want to mention what shoes are wearing the nurses ? Don't tell me it's TV ! "

"No ... when we were little , before dad left , you and Prince , even I , sometimes , would play around and hit ourselves , either our knees or elbows . You two more than a few times a week in holidays . At first dad was doing all of us one by one . With time I learned too , while he was doing you , I was doing Prince and so on ... " she explained bandaging his back .

"Good nurse , good at cooking , cleaning and washing ....... will you marry me ? " she laughed again , this time it wasn't the same lifeless laugh like the other . This was a true laugh and Blanket was proud he could make his sister truly laugh .

"From all the people in the world , you are the only one who would say something like that to me " she said helping him dress up . "How about we start with something easy ... with my help of course ... I want to see if you can stand ... "

He said nothing as he wrapped an arm around her shoulder and got up slowly , the good news were that he could stand and also he could walk , but like an old man who doesn't have a staff . They sat on the edge of his bed as she took his phone from under the pillow and taking out his and her's clothes from the drawers .

"What are you doing ? "

"We are not going to stay here . I will not let you stay in the same house with him ever again . I'm packing our things we are leaving this place . We can't stay here anymore . " she replied packing everything they needed up .

"Where are we going ? " he asked seeing her dialing a number , silently praying for the person to answer .

"I'm begging you to tell me you are close to L.A. " she said as the person answered

"Kinda ..... what's up ? " asked the voice

"It's critical ... I mean it ... we are leaving and I was wondering if you could take us ... even for a few nights "

"Are you kidding me ? From the sound of your voice I know you mean it when says it's critical , let's no talk anymore , be at the end of L.A. at sunset . "

"Thank god for giving you to me and don't be scared but I will cover only what's worse "

"What ? " she quickly ended the call , watching too much Prison Break , she was afraid they were listened at the moment . She kept packing their clothes , broke into Joseph's room and took all the money she found there . About five thousand dollars , more than enough for them , more than enough to find a doctor to take Blanket to . Calling a cab and leaving the guy a nice tip , they waited a few minutes until a big black truck made it's way and stopped right at them .

The truck's door opened and Prince got off it . His eyes grew in horror at the image in front of him . His sister with red eyes from crying looking like she saw a ghost and what seemed to be a small person , he swore he wouldn't have known it is is brother if Paris didn't say 'we' during the phone call .

"The fucking hell happened to you ? " he asked checking him with his eyes . He wore black boots , dark pants , blue hoodie , hood up covering his forehead , sunglasses covering his eyes , a scarf around his mouth and even if it wasn't the season a pair of gloves .

"Get on " he said as practically he threw their bags inside and helped them climb up , leaving right away ... they will explain it to him later .
29. julij 2014
neeeext
30. julij 2014
u172503
u172503
Chapter 5 Hello Anthony !

"Can you tell me what the freaking hell happened to you or you can't even talk ? " questioned Prince his younger brother

"If you're here then who's driving ? " asked Paris furrowing her brows and changing the subject

"A friend of mine , you didn't think I was all alone , did you ? " silence , Prince continued "I'm hurt , well his name is Anthony , Tony for short , you'll meet him later when we make a stop "

"And when do we make a stop ? " asked again Paris

"When we are in Santa Monica . Must deliver some weird vases that worth a lot of money "

"Can I borrow a few ? I have a few persons on my mind whom I would like to test the strength of the vase " spoke Blanket for the first time but if you listened to him you couldn't make out the words at first because of the scarf he was wearing , so there was again a silence minds processing what the young boy said

"Again and the last time before I get angry and throw you out in the middle of nowhere ... what happened to you ? " Paris gave a sigh and said rubbing her arm nervously

"Joseph ... beat him up to death "

"He seems alive and annoying to me " was Prince's reply

"Well yes ... but believe me when you'll see him , how he looks now , you'll beg for death to come to you "

"Can't be that bad ... can it ? "

"It hurts when I speak ! " said Blanket rising voice as he took the scarf off revealing some red lines from the slaps and a bruise that was meant for his neck , not his mouth . Prince's jaw dropped , what kind of desperate bastard would beat up a kid like that ?

"Oh my fucking god "

"Wait to see my back " said Blanket expecting his brother to react like that

"There is more ? "

"Plenty "

"Did you see a doctor ? "

"Yeah I was beaten up and left unconscious on the floor while my sister finished her school schedule for today instead of skipping to find me , we slowly packed our things , we said goodbye to everyone , we went to a hospital because people were able to look me and we called you , to ask what should we eat tonight " ranted Blanket with sarcasm rolling his eyes , the only organ on his face that could move without problems . Prince shot him a warning look even he liked the joking side more than the serious side , this situation , couldn't be treated like a walk in the park .

"No ... we just packed and called you nothing more ... " said Paris

"Tomorrow when we arrive , we need to find out if the wounds are or could get infected , what you did sister was pretty good , but I think it's better if a doctor would take a look at our brother , bro get yourself prepared because this will be a rough night for you to sleep , hope you still hibernate like a bear in winter " added Prince at the last part with a cheeky smile

"One small problem bro ... the press will recognize us faster than you can say 'Joseph sucks' " said Blanket absently playing a rhythm of one of his father's songs .

"The best doctors are always hidden I don't think the press would be a problem , what I think would be a problem is dad . " the two siblings shared a confused look and they asked in unison .

"How so ? " Prince gave a sigh and took out his phone checking for any missed calls , so far ... none .

"He doesn't know you left , he doesn't know you packed your things yourselves , he doesn't know about Blanket being beaten like a dog , your phone is destroyed (he said this to Paris then turned to Blanket ) and yours is closed , for me it sounds like a kidnapping instead of a runaway . Probably he's desperate right now and calling everybody in his agenda . "

It didn't take much for his phone to vibrate , 'incoming call from dad ' it said .

"Speaking of the wolf " whispered Paris to herself as Prince pressed the 'answer' button and spoke like nothing has happened

"What's up dad ? "

"Prince ! " came the alarmed voice of his father "I know maybe it sounds weird but do you have any idea where Paris or Blanket could be ? " Prince frowned for a second thinking of what to say , he decided to lie now and tell the truth later when things will calm down .

"No ... why ? " a disappointed sigh was heard from the other side of the phone

"I didn't find them home and I saw Paris's phone broke in pieces like she dropped it scared of something , I tried to call Blanket but his phone is closed and I can't find either of them , I'm really worried , what if something happened to them ? " ranted Michael his imagination going wild with horrible scenes .

"Dad , calm down , they are fine . " said Prince

"How do you know that ? "

"Because I know my siblings , probably Blanket did something stupid and Paris went to rescue him , it can't be bad "

"Prince , I'm serious " said Michael feeling he's fooled

"So am I ! " cried Prince

"If your brother and sister are missing , I can't remain calm , they are my kids . I haven't seen them and you in a very long time , you had to drop your childhood and grow up like me , my own daughter waits for the 'inevitable' to happen so I would say I have to do something and leave again and your brother hates me ... my own son hates me ... I'm a failure as a father " his voice was drifting off at the last parts and Paris had to blink back her tears , is that what the King of Pop thinks about his family life , that he failed ? . Blanket stayed still like a rock but no one saw his eyes softening through the shades and Prince made a pause thinking of what to say next

"Dad don't say this Blanket could never hate you "

"He does and I completely understand him and it is only my fault for him reacting like that to me , he sees you as a father more than me , I've been accused for child molestation two times ... I can't go back to the court and lose you three , I love kids , I always loved them and yet I can't take care of my own kids . Family comes first I should've realized that sooner . I - I should've never left , never take that stupid tour , the more I think about it , the more I see what have I done , I regret my come back tour ... I regret everything " was he trying to hold back tears too from the other side , was he about to cry ?

"Dad ... wait for grandma and Joseph maybe they know something ... then ... if they don't show up ... call the cops " said Prince not daring to look at the shocked faces from his siblings that stood next to him

"All right ... I'm sorry if I scared you , here I am complaining about my problems when you're all alone on the road " you could hear he made a face palm

"I have you , I have Paris , I have Blanket , I'm not alone ... you should remember that too dad , 'You are not alone' " Michael laughed as the lyrics of his song came into his mind .

"Thanks Prince , I really needed that "

"Anytime dad , anytime " said Prince ending the call then getting up "It's my turn now , we are going to that doctor and if it's not bad , you two are returning home to dad and tell him everything . If it's bad , you will stay with me until you turn both 18 whatever dad likes it or not . We have only 48 hours before you will be declared missing persons I say we move fast and silent if anyone finds out we are screwed . Got it ? " two nods were the response as Prince left . Paris lye down on the bed she was sitting for hours , and closed her eyes trying to push out of her mind the events of today .

"Umm sorry but that's my bed " came a male voice , Paris raised herself up as she saw before her a boy no older than 17 with spiky black hair and dark brown eyes , light skin , no tattoo's , no piercings and dressed like a normal teenager .

"Sorry I just - " she began but he cut off quickly , he had a deep voice that sounded very sexy .

"It's okay your brother made a short summary to me , I guess you are his sister Paris and the one over there is his brother Blanket , right ? " he said pointing to each of them , she couldn't help to ask

"Right ... did you know this because Prince told you or you know our father ? "

"Both " he replied giving a short laugh "Sorry again , I didn't present myself , my name is Tony , I'm turning 19 in two months " so her guess was bad , he was older than she thought ... that makes him even more attractive .

"Why did you decided to take a job like this one " she questioned pushed by curiosity

"My parents divorced , dad left us for a younger chick , and my mother is in the hospital , I'm raising money for her and I send them on her name so she could take care of herself more and buy the medications she needs to recover " he explained rubbing the back of his neck while Paris listened fascinated .

"If I tell you my brother is working for the same cause except that me and my other brother are not in the hospital would you believe me ? "

"Not really " replied Tony shrugging his shoulders

"Me neither ... " said Paris shaking her head

"Your younger brother ... Prince told me about that too ... poor kid ... how does he handle it ? " he asked looking at Blanket who was asleep in his bed , sleeping on his stomach , with the shades and the scarf next to his boots , his face buried in his pillow

"Too well , I fear he may seek revenge once he's fine " admitted Paris her worst thoughts

"Can't blame him for that ... "

"Yes but revenge won't bring happiness " she said stubbornly

"Maybe it will bring self peace "

"Self peace ? " she asked confused

"Yeah self peace , he wouldn't have to suffer that much if the revenge is taken in a careful measure so he will not get in trouble with the authorities . "

"Maybe ... " was this stranger right ? "I think we should go to sleep "

"Okay " he said taking some covers and placing them on the floor

"What are you doing ? "

"There are only 2 beds and one now belongs to your brother , you take the other and I will sleep on the floor "

"And what was that all about with your bed ? "

"Oh that ... was an excuse to talk to you " he said with cheeky grin making Pairs blush
30. julij 2014
če želiš poslati sporočilo v to temo, se prijavi ali včlani
Vpiši povezavo do slike
Primer: http://www.spletna-stran.com/slika.jpg